Millest alustada ?
Pesta aken puhtaks, märgi peale mis toale aken kuulub tõsta aknad hingedelt maha.

Klaasiisolatsiooni ja Aknaklaaside Eemaldamine.

Soojenda kitti soojauhuriga ja eemalda see peitli, jäiga pahtlilabida või noaga. Ole ettevaatlik puiduga. Ettevaatlik tuleb olla ka klaasidega vähese töökogemuse ja kiiruga lähevad nad lihtsalt puruks! Palju suudab ära hoida klaasile pandud vana vaipPärast kitti eemaldust proovi näpitsatega väiksed naelad kätte saada mis klaasi veel raami sees hoiavad. Nipp: selleks, et mitte kahjustada puitu, aseta raami ja tangide vahele pahtlilabidas

Kasuta kuumaõhupuhurit ja pahtlilabidat (või kaabitsat, peitlit). Kraabi alati väriv ära pikki puusooni. Töö on küllaltki mahukas kui tasub võtta aega, sest tulemus jääb pikadeks aastateks.Värvi eemaldamiseks proovi kaabitsat. Tihti on vaja vahetada pehmemad detailid välja. Üldiselt hakkab aken altpoolt mädanema On esinenud ka juhuseid kus 60aastased aknad on endiselt mädavabad.. Pole mingi ime – vanasti valmistati aknad valitud ja tihedast puidust. Küll aga olid nii mõnedki punnid tappidest välja hüpanud – need tuleb lihtsalt tagasi lüüa või uued kandilised asemele teha.Pragusi ja uuristusi saab täis panna linaõlikitiga.

Lihvimine lihvi puitu pikisuunas. Kasuta liivapaberit nr.60 või 80. .


 

Kruntimine on vajalik, sest värv nakkub paremini ning samuti kaitseb kruntvärv puitu seenkahjustuste eest. Miks kasutada kitti mitte liistu või silikooni? Kitt muudab aknad õhutihedaks. Erinevalt silikoonist, on kitti võimalik parandada ja uuendada. Aknaliistude kasutamisel jääb klaasi ja liistu vahele ikkagi väike praoke, mille kaudu vesi aknaraami vahele imbub ja hakkab tasapisi puitu mädandama. Seetõttu tuleks liistule eelistada kitti! Enne kittimist lase kruntvärvil umbes ööpäeva kuivada. Pane klaasivaltsidele kitti, aseta klaas paika ja kinnita tihvtidega (väikeste naeltega) raami külge. Kitinuga või pahtlilabidat kasutades kiti ilusad servad. Kuna seda on raske seletada, siis paar Youtube’i klippi, et mingit aimu saada. Youtube’i onu on päris osav – alguses võtab see tegevus vähemalt 20 korda rohkem aega. Poes värvi valides veendu, et tegu oleks kindlasti linaõlivärviga – värv ei tohi sisaldada alküüde. Alküüdvärv on küll õlivärv, ent kasutatud õlid on odavamad ja mitte nii vastupidavad. Alküüdvärvid on liiga jäigad ja kuivavad liiga kiirelt.Puhasta ning seejärel kinnita aknale tagasi sulused ja muud metallosad. Paigalda aknad tagasi oma kohale. Tihenda sisemine aknaraam. Tee iga 5-7 aasta tagant hooldustöid: pühi üle värnitsase lapiga, et värskendada värvipinda; vajadusel lihvi lõunapoolsed aknad liivapaberiga ja kanna peale uus kiht värvi; tee kitiparandusi, kui vaja; kontrolli veeplekkide olukorda, õlita hingi.

Ära unusta, et aknaid tuleb iga nelja-viie aasta tagant hooldada. Õlita aknaid värnitsaga kriidistuma hakanud värvikiht muutub jälle elastseks, tõmmates värvitud pind värnitsase lapiga üle. Erilist tähelepanu vajavad lõunaküljes olevad aknad, mis saavad rohkem päikest (UV kiirgust).